Latvijā pirmā personalizētā pasaku grāmata māca bērnus rūpēties par ekoloģiju


Sestdien, 2020. gada 22. februārī, izstādes GLĀB ŠO PASAULI! UZ ROBEŽAS 2020 ietvaros, galerijā Korso Jūrmalā, Jomas ielā 37, notika iepazīšanās ar jaunu produktu – pirmo personalizēto pasaku grāmatu Latvijā “Delfa un (bērna vārds) jūras piedzīvojumi”.

Grāmatas 36 krāsainās lappuses vēstī par aizraujošiem piedzīvojumiem, par kuru varoni kļūst bērns – viņa vārds tiek iespiests uz grāmatas vāka un ievietots tekstā, tās veltītas aktuālai problēmai – apkārtējās vides aizsardzībai. Kopā ar pasakainajiem palīgiem bērns dosies glābt okeānus no plastikas, mācīsies pārvarēt grūtības un atrast izeju no sarežģītām situācijām.
Kā saka idejas autore Jeļena Skuratova, šī grāmata ir ne tikai oriģināla un ekskluzīva piemiņas velte, bet arī viens no ģimenes un sabiedrības saliedēšanas veidiem. “Grāmatas aizmugurējais vāks ir jautras spēles laukums, grāmatā ir labo darbu lapa, kuru iespējams aizpildīt visai ģimenei. Bet pats galvenais – pateicoties grāmatai, bērniem kopš bērnības iespējams mācīt sargāt pasauli, kurā mēs dzīvojam”.
Grāmata veidota divās valodās – gan latviešu, gan krievu valodā, paredzēta bērniem no 5 gadu vecuma. Tiek iespiesta individuāli pēc pasūtījuma katram bērnam atsevišķi. “Šādas pasaku grāmatas atrodamas Krievijā, bet tagad arī mums Latvijā ir sava pirmā personalizētā pasaku grāmata, un arī latviešu auditorijas bērniem būs iespējams tikt pie savas grāmatas”.

Jeļena uzskata, ka personalizēta pasaka ir viens no labākajiem audzināšanas veidiem. Šādas pasakakas radušās salīdzinoši nesen – 1981. gadā. Idejas aizsācējs ir ievērojamais pedagogs un psihologs Šalva Amonašvili, kurš akcentē to, ka izdomāti pasaku notikumi ļauj veidot bērna personību.
Kļūstot par vienu no personalizētās pasakas galvenajiem varoņiem, bērns kopā ar palīgiem dodas ceļojumā. Varonis mācās izturību dažādās sarežģītās situācijās, pārvar savas bailes, rūpējas par apkārtējo pasauli, draudzējas un steidzas palīgā. “Kad bērns sevi redz drosmīga un laba varoņa tēlā, tad arī turpmāk viņš centīsies, lai būtu tāds arī patiesībā. Viņš sāk līdzināties pasakas varonim arī realitātē un visiem spēkiem tiecas uz to, lai atbilstu “sev” arī pasakā”. Tādā veidā vecāki ieprogrammē sava bērna zemapziņā ticību sekmēm, paša spēkam un labajam, veido viņā pozitīvas īpašības. “Bērnam ir ļoti būtiski dzirdēt iedvesmojošus vārdus un zināt, ka viņam tic”.

Jeļena Skuratova, projekta DreamCreate un pasaku grāmatas “Delfa un (bērna vārds) jūras piedzīvojumi” autore, divu bērnu mamma, tulkotāja, rakstniece, konkursu nominante saitā stihi.ru, ceļā uz sava sapņa īstenošu pavadījusi vairākus gadus. 2017. gadā, palikusi viena ar diviem bērniem un bez darba, viņa izmantoja Nodarbinātības valsts aģentūras piedāvāto iespēju piedalīties programmā, pabeidza apmācības, kursus, uzrakstīja biznesa plānu, uzvarēja konkursā, saņēma atbalstu un uzsāka savu biznesu. 2019. gada rudenī Jeļena piedalījās arī konkursos Ideju Kauss un Rīgas Drosmes grants, kuros viņas ideja arī saņēma balvu.

Pirmā grāmata ir pasaka par mūsdienu problēmu – apkārtējās vides piesārņojumu, ekoloģiju. “Es mīlu dabu un uzskatu, ka bērnus kopš bērnības jāmāca rūpēties par to. Man un manai entuziastu komandai – programmētājam, ilustratoram, redaktoram un tulkam, ļoti gribas padarīt mūsu pasauli kaut nedaudz labāku”.

Izstāde, kuras ietvaros notika personalizētās grāmatas prezentācija, bija veltīta Zemes floras un faunas sugu izzušanas problēmai. Projekta autori ar mākslas palīdzību piesaistīja sabiedrības, un īpaši jaunās paaudzes, uzmanību globālajai problēmai. Izstādes ekspozīciju veidoja mākslinieku un mozaīku veidotāju darbi no Latvijas, Igaunijas, Šveices un Krievijas.